26 Ocak 2012 Perşembe

İnternet Üzerinden Gazete Okumanın Zevkine Varın

Bir dönemler birçok kişinin evinde pazar sabahı elinde gazete ile tuvalete giren ve Gazete Başlıkları bitmeden oradan çıkmayan bir baba olabilir. Ancak devir değişti. Artık basılı gazete yerine online gazete revaçta. Ama diz üstü bilgisayarlar yine alışkanlıkların devam etmesine yardımcı oluyorlar.

Basılı olarak her gün evimize gelmekte olan gazeteler elbette ki halen piyasa da hâkim konumdalar. Ülkemizdeki geleneksel yapı sayesinde oldukça uzun süre daha evlerimize kâğıt üzerinde basılmış, matbaadan yeni çıkmış, mürekkep kokan bazılı gazeteler gelecektir.

Ancak yakın dönemde gazetecilik mesleğinin hızlanması, habere anında ulaşma isteği, gazete ve bunun ham maddesi olan ağaçların azalması gibi sorunlardan dolayı internet gazeteciliği daha büyük bir önem kazanacak, birçok gazete normal bir kâğıda baskı yaptığı tarzda elektronik gazeteler basarak satmaya başlayacaktır.

Elbette ki bu durum geleneksel anlamda gazeteciliği tam olarak bitirmeyecektir ancak Gazete Basliklari na bakmak için gidip bir bayi bulmanıza da gerek kalmayacaktır.

İnternet üzerinden hızlı bir şekilde gelişen gazete sektörü hem gazetecilik mesleği ile uğraşan firmaların çalışmaları hem de bu işe 3. Dereceden destekçi veya yatırımcı olarak giren kişilerin siteleri ile büyümektedir.

Özellikle gazetebaşlıkları üzerine çalışmalar yapan, manşetleri sitelerinden yayınlayan, günlük olarak çıkan gazetelerin ilk sayfalarını kullanıcılarına duyuran birçok bağımsız web sayfası mevcuttur. Bu sayfalar internet üzerinden herhangi bir koruma ya da gazeteye bağlı olmadan direkt olarak kullanıcıya hizmet sunmakta ve oradan gelecek mali kaynaklar ile yaşamlarını sürdürmektedirler.

İnternet üzerinden gazetecilik sektörünün gelişmesine sebep olacak en büyük etkenlerden birisi elbette ki kullanıcıya haber akışının anında sağlanması olacaktır.

Kâğıda basılı bir gazetenin akşam saat 12.00 da baskıya girdiğini düşünürsek bir kişinin gazete okuması demek 1 gün önceki haberler erişmesi demektir.

Ancak internet üzerinden yayın yapan elektronik gazetelere ulaşabilen bir kişi anlık olarak oluşan haberlerden haberdar olabilecektir. 1 saat öncesinde olan bir depremin son durumunu, 10 dakika önce başlayan bir maçın anlık skor takibini, 3 dakika önce çıkan bir kavganın sebebini açıkça öğrenebilecek, konu hakkında daha hızlı ve güvenilir bir şekilde bilgi sahibi olabilecektir.

Tabi ki norm al kâğıda baskı bir şekilde gelen bir gazeteyi okumak, Posta Gazete Başlıkları nı incelemek, zaman varken bilgisayar başına geçmeden yorumlara göz atmak ayrı bir konudur. Ancak bu tarz gazetecilik biraz daha eskide kalmış, halen ülkemizde büyük satışlar yapsa da yakın dönemde azalmaya mahkûm olacak bir yapıdadır.

Geleneksel bazda gazeteciliğin pek fazla bir geleceği var mıdır bilemiyoruz ancak elektronik ortamda gelişen gazetecilik sisteminin akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar, netbook ve notebook gibi taşınabilir cihazlar sayesinde biraz daha büyüyeceğine ve bu büyümede ise geleneksel gazeteciliği biraz daha küçülteceğine kesin gözüyle bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder