28 Şubat 2012 Salı

Küresel Oyunlar Suriye’de Neden Tutmadı

Daha önce Suriye'de Neden Atatürk Posterleri yakıldı adlı yazısı büyük ses getiren Levent Bulut'un bu kez de Küresel oyunlar Suriye'de neden Tutmadı adlı analizi İran, Irak, Suriye, Mısır ve ortadoğunun büyük haber ajanslarında Türkçe haberler bölümünde abonelerine duyruldu.
Libya'nın arkasında durmayan Rusya ve Çin, neden Suriye'yi destekledi.
İşte Levent Bulut'un Küresel Oyunlar Suriye'de Neden Tutmadı başlıklı o yazısı:
Küresel Güçlerin Libya'da oynadığı oyun Suriye'de de sahneye konuldu ama şu ana kadar bir türlü tutmadı. Peki ama neden?
Libya’nın arkasında durmayan Rusya ve Çin neden Suriye’nin arkasında durdu dersiniz?
Bunu anlamak için Güvenlik Konseyinde Suriye konusundaki yaptırımları reddeden iki ülkenin, Libya’da ne gibi çıkarları vardı da, hangi sebeplerle sessiz kalmış olabileceklerine bakmamız gerek.
Önce Rusya’ya bakalım.
Kaddafi döneminde Libya ile Ukrayna arasında imzalanan tahıl karşılığı petrol ve petrol ürünleri takası yapmayı sağlayan bir anlaşma imzalanmıştı.
Enerji bakımından Rusya'ya bağlı Ukrayna böylece Rusya'nın hem maddi hem de her fırsatta kullandıkları enerji kartı baskısının kırılmasına sebep oluyordu.
Bu anlaşma Rusya’nın çıkarlarına aykırıydı.
Rusya Kaddafi yönetiminin bu anlaşmadan vazgeçmesi için çabalara girdiyse de Kaddafi geri adım atmadı. Tabi daha sonra her ne kadar Kaddafi’ye yapılan operasyonlara karşıyız dese de Suriye'deki gibi Rusya'nın sesi net ve gür çıkmadı.
Çünkü
Muhaliflerin Kaddafi’nin yapmış olduğu anlaşmaları yok sayacağını söylemeleri bile Rusya’nın sesini kısmaya yeter de artardı.
Ve öyle de oldu.
Çine bakalım;
Kaddafi'ye operasyonlar başlamadan önce Libya, Çin ile ABD’yi rahatsız eden milyar dolarlık silah anlaşması imzalamıştı.
Operasyonlar başladığında Çin, neden sessiz kalıp Suriye'deki gibi sesini yükseltmedi dersiniz? Üstelik Libya'da çok büyük yatırımları varken?
Bunun da açık ve net cevabını
Çin Dışişleri’nin açıklamasında görüyoruz.
Çin Dışişleri, muhaliflerin Muammer Kaddafi devrilmeden önce varılan tüm anlaşmalara uyacağı taahhüdünde bulunduğu açıklamasıyla anlıyoruz.
Yani küresel güçler –muhalif- kukla yönetim aracılığıyla Rusya'ya yönetime gelince Ukrayna ile yapılan anlaşmayı iptal edeceğiz derken, Çin'e de sizle yapılan anlaşmamız geçerlidir denerek payları veriliyordu.
İşte bu sebeplerden dolayı Libya’da sessiz kalan Rusya ve Çin, söz konusu Suriye olup da müdahale çıkarlarına uymadığında Güvenlik Konseyinde yaptırımları reddedebildiler.
Suriye’ye yapılacak müdahalenin zararı yok gibi görünse de, faydası da olmadığından Çin “Hayır”derken, Rusya çok daha sertleşerek, savaş gemilerini bile gönderdi.
Peki neden?
Esad’ın kara kaşına, kara gözüne hayran oldukları için savaş resti çekmiş olamazlardı.
Rusya’nın bu kadar sertleşmesinin nedeni, Suriye sahilindeki Tartus'un, Rusya'nın Akdeniz'de donanmasına ev sahipliği yapan tek üs olmasıydı.
Yapılacak müdahale sonrası ülkeyi yönetecek AB/D ye bağlı kukla yönetim tarafından üssün kapatılması ihtimali bile, Rusya’nın müdahaleyi açıkça savaş sebebi sayacağını ilan etmesi için geçerli nedendi.
Diğer yandan Suriye yönetimi, Sovyet döneminden kalma 12 milyar dolar borcu Rusya’ya ödeme sözü de vermişti.
Görüldüğü üzere çıkarları birleşince Kaddafi’yi umursamayanlar, çıkarlarına ters geldiğinde savaşı bile göze alabilmişlerdi.
Rusya ve Çin’in tepkisinden dolayı farklı bir senaryo ortaya koyan küresel elitler ise, başka çareleri kalmadığından işi, açıkça Türkiye’ye verdiklerini söylediler.
Küresel güçlerin taşeron olarak kullanmak istediği Türkiye’de ise şu ana kadar Suriye’ye müdahale için henüz bir kamuoyu oluşmuş durumda değil.
Ama küresel elitler, umutla ve iştahla Türkiye’nin taşeronluğunu beklemeye devam ediyorlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder